.......همشهریان گرامی:
خبرهای خود را در تلگرام به آی دی abozar8024@ ارسال نمایید

موقعیت شما : صفحه اصلی » اجتماعی » سبزوار » گوناگون
  • شناسه : 2563
  • 06 آوریل 2020 - 3:39
  • 78 بازدید
  • ارسال توسط :
امیرشاهی سبزواری را بیشتر بشناسیم

امیرشاهی سبزواری را بیشتر بشناسیم

امیرشاهی خواهرزاده آخرین امیر حکومت سربداران بوده و مذهب شیعه داشته است. وی ابتدا در سبزوار متولد شده سپس مدتی در هرات زندگی کرده و در زمره بهترین هنرمندان آن روزگار ایران درآمده است و سرانجام در اواخر عمر برای انجام نقاشی و تزئینات هنری کاخ یکی از امرای استرآباد به آن ناحیه می رود […]

امیرشاهی خواهرزاده آخرین امیر حکومت سربداران بوده و مذهب شیعه داشته است. وی ابتدا در سبزوار متولد شده سپس مدتی در هرات زندگی کرده و در زمره بهترین هنرمندان آن روزگار ایران درآمده است و سرانجام در اواخر عمر برای انجام نقاشی و تزئینات هنری کاخ یکی از امرای استرآباد به آن ناحیه می رود و در همانجا از دنیا می رود و جنازه اش را به سبزوار باز می گردانند.
هم اکنون چندسالی است در شهر سبزوار یکی از نگارخانه های این شهر که درمحل مجتمع فرهنگی و هنری اسرار واقع است، به نام امیرشاهی سبزواری، نامگذاری شده است.
پایگاه اطلاع رسانی “بنیاد ایران شناسی” این هنرمند خوش ذوق خراسانی را به شرح زیر معرفی کرده است:
خلاصه مطلب:
امیرآق مَلِک امیرشاهی سبزواری
امير آق ملك امير شاهي سبزواري, خطاط, نقاش, موسيقيدان و شاعر, متخلص به شاهي، از غزلسرايان معروف شيعه قرن خود بود و ظاهراً در شاعري, استاد عبدالرحمان جامي بوده است.
او در سبزوار به دنيا آمد . وي در طلب علم و ادب به هرات رفت ودر خدمت شاهزاده بايسنقر منصب تقرب و نديمي يافت. بعد از مدتي از او رنجيده شد واز هرات به سبزوار رفت و در آنجا به كشاورزي پرداخت.
در اواخر عمر براي نقاشي كوشك گل افشان كه بابر ميرزا در استرآباد ساخته بود, به آنجا رفت و همان جا درگذشت. جنازه اورا به سبزوار انتقال دادند و در خانقاه مربوط به نياكانش به خاك سپردند.
فرزند جمال‌الدين فيروزكوهي است. نياكانش از امراي سربداري و خود خواهرزاده خواجه علي مؤيد سربداري بود. علت اشتهار شاعر به امير به همين سبب و انتخاب تخلص شاهي هم ظاهراً به اين دليل است.
تحصيلات رسمي و حرفه اي : امير آق ملك امير شاهي سبزواري در طلب علم و ادب به هرات رفت ودر خدمت شاهزاده بايسنقر منصب تقرب و نديمي يافت.
هم دوره اي ها و همکاران : امير شاهي موسوم به آقملك از شعراي عصر شاهرخ و از ندماي فرزند ادب دوست و هنرپرور او ميرزا بايسنقر بودند و مولانا شمس الدين هروي و مولانا جعفر تبريزي و شاگردان او مانند مولانا اظهر و مولانا شهاب الدين عبدالله آشپز و مولانا شيخ محمود از استادان معروف خط بشمار ميرفتند.
زمان و علت فوت : امير آق ملك امير شاهي سبزواري در اواخر عمر براي نقاشي كوشك گل افشان كه بابر ميرزا در استرآباد ساخته بود, به آنجا رفت و در سال ۸۵۷ق در همان جا درگذشت. جنازه اورا به سبزوار انتقال دادند و در خانقاه مربوط به نياكانش به خاك سپردند.
در موسیقی ماهر بود و عود می نواخت.
مجله اینترنتی اسرارنامه

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن